Датата 27 август 1975 г. е историческа за Откритото първенство на САЩ. На този ден е поставено началото на турнира, в който са въведени две много важни промени. Настилката на кортовете е променена за пръв път, като зеленият клей заменя традиционната до този момент трева.
Тази мярка е въведена, след като много от играчите в продължение на години се оплакват от качеството на тревата на кортовете на West Side Tennis Club във Форест Хилс.
В същото време турнирният директор Бил Табърт въвежда прочутите вечерни сесии, които се превръщат в една от запазените марки на турнира. Освен това, мъжките мачове са играят във формат два от три сета до осминафиналите, заради притесненията на организаторите, че твърде дългите двубои биха могли да нарушат графика.
Иновациите не били нещо необичайно за Бил Табърт. През 1970 г. той за пръв път въвежда тайбрек на турнир от Големия шлем, а три години по-късно US Open става първата „мейджър“ надпревара, която предлага еднакъв награден фонд за мъжете и жените. През 1975 г. Табърт се вслушва в оплакванията на играчите и инвестира 240 хил. долара, за да бъде променена настилката от трева на зелен клей. Решението било доста смело, тъй като с изключение на Джими Конърс, повечето шампиони в турнира до онзи момент обичали да играят „сервис-воле“.
„За да спечелиш турнира тази година ще е нужно да си завършен играч“ – казва Табърт пред New York Times на церемонията по откриването на новите кортове. „Това е US Open, който аз считам за най-големия турнир в света, и вярвам, че всеки играч трябва да счита за привилегия възможността да участва, независимо на каква настилка се играят мачовете“.
Заместник-директорът на турнира Пол Фейн обяснява и аргументите за въвеждането на вечерна сесия. „Има милиони хора, които работят от 9 до 17 и нямат възможност да гледат мачовете при сегашния формат. С въвеждането на вечерните сесии бихме искали да направим тениса по-достъпен за възможно най-много фенове“ – коментира Фейн.
Първите тенисисти, които се изправят един срещу друг във вечерна сесия, са шампионът на US Open за 1971 г. Стан Смит и новозеландецът Они Парън. Считаният за аутсайдер Парън печели с 6-4, 6-2 пред публика от 5000 зрители, като реакциите от страна на феновете спрямо вечерната сесия са много позитивни.
Две седмици по-късно Мануел Орантес печели титлата при мъжете, побеждавайки шампиона Джими Конърс на финала (6-4, 6-3, 6-3). Ден по-рано Крис Евърт вдига трофея при жените след триумф над Ивон Гулагонг Каули (5-7, 6-4, 6-2). Това е първа титла на американката от US Open и нейна четвърта от Големия шлем.
За радост на много фенове и играчи, клей ерата на Откритото първенство на САЩ продължава само три години. През 1978 г. турнирът се мести на твърдите кортове в комплекса „Флашинг Медоус“ в Ню Йорк, където е и до днес. Джими Конърс триумфира още три пъти в надпреварата, превръщайки се в единствения играч, печелил US Open на три различни настилки. Вечерните сесии се оказват толкова голям успех от спортна и комерсиална гледна точка, че Australian Open също ги въвежда през 1988 г., а миналата година техният пример бе последван и от Ролан Гарос.
В следващите десетилетия US Open продължава да защитава репутацията си на турнир, който задава модата в тениса. Освен, че става първата „мейджър“ надпревара, играна на хард, през 1984 г. организаторите въвеждат „Супер съботата“ – денят, в който се провеждат финалът при жените и полуфиналите при мъжете. Иновациите продължават с пълна силна и в съвременната епоха, като през 2006 г. Откритото първенство на САЩ става първият турнир от Големия шлем, на който се използва технологията „Ястребово око“.
TennisKafe.com