Китайският производител разполага с едно от най-разнообразните портфолиа от патенти в технологичната индустрия. Смартфоните от Huawei P50 и Mate Series винаги са предлагали впечатляващи камери и дизайнерски решения. Huawei са регистрирали на свое име нов патент за променлива апертура в камерите на смартфоните.
Тази характеристика обикновено е свързана с DSLR и безогледалните фотоапарати, но скоро може да намери място и в мобилната индустрия.
Детайли за иновативната концепция разбираме от публикация на LetsGoDigital, които разкриват, че Huawei тестват камера система с три сензора.
Kомпанията планира да използва шест остриета, които се плъзгат помежду си и спомагат за създаването на по-голяма апертура. Промяната на разположението им предизвика и корекция в отвора и светлината, която се поглъща от камерата. Визуализацията показва, че Huawei ще използват мини драйвер с намотка и магнит за задвижване.
Така ще преодолеят проблема с твърде компактните размери на смартфоните, което пречи на интеграцията на стандартна система за променлива апертура.
Фотоапаратите са по-големи, което предоставя пространство за ултразвуковия моторен механизъм, използван от системите на дигиталните камери. Алтернативно решение за Huawei представлява и добавянето на пиезоелектрически драйвер, който да гарантира променлива апертура в бъдещите смартфони на компанията.
Документите, които описват патента не разкриват кои сензори ще поддържат функцията. Можем да очакваме Huawei да използват конфигурация с поне три камери: Wide-Angle, Ultra-Wide и Telephoto. Възможно е компанията да интегрира още и 3D ToF модул.
В миналото сме виждали опитите за интеграция на функцията в смартфони като Samsung Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy Note 9 и Galaxy Note 10. От Sony използват (70-105mm) телефото сензор в Xperia 1 III и Xperia 5 III, за да осигуряват продължителен оптичен зуум.
Huawei винаги са обръщали специално внимание на качеството на камерите и ще опитат още веднъж да ни предложат нещо различно и иновативно, което позволява да правим по-добри снимки и видео.