1. Не може да четеш, докато сънуваш. Както и не можеш да кажеш „Колко е часа“ в съня си.
Ако не сте сигурни дали сънушате или не, опитайте да прочетете нещо.
Хората не могат да четат на сън. Същото се отнася и с часовника. Не можеш да „прочетеш“ времето в съня си.
2. Осъзнати сънища
Много рядко се случва да разбереш, че сънуваш, но когато това стане, можеш да правиш каквото си поискаш. Повечето хора, когато разберат, че сънуват – искат да летят.
3. Сънищата дават идеи
Има много иноватори и изобретатели, които казват, че са създали творението си благодарение на сънищата. Някои от тях са: Гугъл – сън на Лари Пейдж, Електрически генератор – на Никола Тесла, Менделеевата таблица, двойната спираловидна визоализация на ДНК и много други, неща са създадени благодарение на съня.
4. Пророчески сънища
Много, хора са сънували сънища, който, в реално време са се случвали. Някой от най-известните пророчески сънища са: Ейбрахам Линкълн е сънувал убийството си, много от жертвите на 11 септември са сънува катастрофата ден преди смъртта си, Марк Твен сънува смъртта на брат си.
5. По време на сън ние сме парализирани
Вярвате или не, по време на сън тялото ви практически е парализирано, защото не повтаря движенията, случващи се в него. С цел защитна реакция, Същото е и ерекцията при мъжа по време на сън. Защитен механизъм срещу напикаване. Иследвания показват, че за едно заспиване има около 20 ерекции.
6. Екс пушачите виждат сънищата си по-ярко
Бившите пушачи сънуват по-наситени и реални сънища, отколкото останалите хора. Най-често сънуват, че отново са започнали да пушат цигари и изпитват чувство на вина.
7. Сомнамбул
Екстремната фаза на R.E.M. е сомнамбулизма, тогава не сънуваш, а преживяваш и тялото ти прави движенията, които са подадени от съня. Има случаи, в които жена прави секс докато сънува, мъж извървява 35 км пеша и убива братовчед си, както и хора, които са скочили от прозореца повреме на сън.
8. Сън който пристрастява
Има сънища, които са толкова хубави, че никога не искаме да се събуждаме, тогава даваме сигнали на мозъка си, който произвежда допълнително от халюцигенния химикал наречен ДМТ (диметилтриптамин), благодарение на който сънуваме и сънят продължава още малко време, извън предназначеното според мозъка.
9. Капан за сънища
Индиански символ, който пази от нарушаване на съня. Не предпазва от кошмари, а от чужди натрапници, които искат да се намесят в съня ни. Доста хора вярват в капана за сънища, което им помага.
10. Будно състояние на мозъка
До като спим мозъка ни е по активен, от колкото когато сме будни.
11. Външни дразнители влияят на нашия сън
Всеки от нас поне веднъж е бил в такава ситуация: подсъзнанието прави част от съня физическо усещане, което ние имаме в дадения момент. За жадните хора подсъзнанието например “подхвърля” образа на чаша с вода. Те се опитват да утолят жаждата си (насън, разбира се), отново ожадняват, пак виждат чаша с вода и така, докато не се събудят и не разберат, че наистина им се пие вода. По този начин подсъзнанието ни подсказва, че трябва да се събудим.
12. Сънищата не са буквални
Подсъзнанието ни използва езика на знаците и символите. Ето защо, всеки сън не трябва да се възприема буквално, независимо, че е с логичен и богат сюжет. Подсъзнанието ни изпраща сигнали, а не точни образи.
13. Сънуваме само това, което сме видели
В сънищата си често виждаме непознати хора, но не знаем, че съзнанието ни не измисля техните лица. Това са лица на реални хора, на онези, които сме срещали в живота, но не сме ги запомнили.
14. Не всеки може да сънува цветни сънища
Около 12 % от зрящите хора сънуват само черно-бели сънища. Останалите сънуват цветни. Има няколко най-често срещани групи сънища, които се сънуват от всички хора без изключение: случки в училище или на работа, опит за бягство от преследвач, падане от голяма височина, смърт на човек, окапване на зъбите, полет, скъсване по време на изпити, катастрофи и др.
15. Всички хора сънуват
Всички хора (с изключение на болните със силно разстройство на психиката) сънуват. Мъжете и жените обаче имат различни сънища. Обикновено мъжете сънуват представители от своя пол, докато жените виждат насън представители от двата пола в почти равни пропорции.
16. Сънищата предотвратяват психозата
Учени провели следния експеримент: дали на доброволци да спят по 8 часа, но ги будели в началната фаза на всеки сън. След три дни всички участници в експеримента, без изключение, имали трудности с концентриране на вниманието, халюцинации, необяснима невроза и първи симптоми на психоза. След като накрая най-после им дали възможност да сънуват, учените забелязали, че мозъкът на участниците компенсира липсата от сънища през предишните нощи за сметка на по-дългото изпадане на организма във фазата на бързия сън.
17. Забравяме близо 90 % от сънищата си
5 минути след пробуждане вече не помним дори половината от сънищата си, а след 10 минути едва ли се сещаме за 10% от тях. Известни са случаите, когато поети, писатели или учени в сънищата си са пишели стихове, проза или са откривали нова научна теория. Успех имат тези, които а се сетили да оставят лист и химикал в леглото си.
18. Слепите виждат сънища
Хората, ослепели след раждането си, сънуват сънища във вид на картини. Слепите по рождение обаче не виждат картини, а сънищата им са изпълнени със звуци и миризми.
19. Животните също сънуват
Котките, и кучетата показват много подобни симптоми, като при човек, когато сънуват, както и при тях има сомнамбулизъм.
20. Повечето сънища са негативни
Повечето сънища, които сънуваме са под влиянието на нагативни емоции, трите най-ползвани емоции от мозъка са гняв, тъга и страх.