Мрачна прогноза: Ковид никога няма да си иде, а ще…

След настоящата пандемия COVID-19 няма да изчезне, а от опасен вирус ще се превърне в сезонно заболяване, което ще засегне най-силно здравето на децата. Това се доказва от примери за други подобни патогени, които днес не причиняват нищо друго освен обикновената настинка, пише германският регионален вестник Hessische Niedersächsische Allgemeine.

Няма да има „вечна пандемия“, защото колкото повече хора са ваксинирани срещу COVID-19 или се разболяват от него, толкова по-добре ще действа т.нар. колективен имунитет.

В резултат на това вирусът ще се превърне в сезонно заболяване, което обаче ще удари най-силно децата.

Учени от Университета в Пенсилвания и Университета в Осло са изчислили как може да се промени ситуацията, ако повече хора имат имунитет срещу коронавирус, макар и временен. Те са стигнали до извода, че най-вече децата ще започнат да се разболяват от COVID-19, поне докато не бъде разработена ваксина за тях.

 

Можем да се каже, че това е промяна към по-добро, отбелязва вестникът, защото в повечето случаи младите хора страдат от болестта в лека форма. Но при възрастните инфекцията е сериозна, с висок риск от смъртност.

Прогнозата на учените е много реалистична, както се вижда от примери за развитие на други опасни патогени. Генетичният анализ показа, че човешкият коронавирус OC43, който предизвика епидемия от грип в Азия и Русия през XIX век, се е превърнал в обикновена настинка, която сега засяга деца на възраст от 7 до 12 месеца.

При изчисленията си обаче експертите не са взели под внимание фактора за това колко дълго ще трае имунитетът при човек, който е имал COVID-19.

Резултатите от изследванията показват, че той е сравнително кратко. Например в Германия за здрав човек се определя такъв през първите шест месеца след инфекция. Също така не е известно колко дълго ваксините ще защитават, както и какъв е ефектът от повторната ваксинация. Тези въпроси са слабо изучени, подчертава изданието.

Също така е трудно да се предскаже как вирусът ще мутира в бъдеще. В тази връзка епидемиолозите настояват, че е необходимо да се произведат възможно най-много ваксини и да се ваксинират възможно най-много хора, като по този начин се оставя COVID-19 с по-малко място за развитие.