Представяме 15-те най-големи мита за алкохола, които вероятно сте чували поне веднъж в живота си.
1.Пиенето сгрява
Много, много погрешно. Приятната топлина, която се разлива по тялото след чаша грог например, е само илюзия. Алкохолът всъщност изпраща повече кръв към кожата и така предизвиква не само усещането за топлина, но и добре познатото зачервяване.
При този процес обаче губим топлина и тялото изстива. Това е опасно, особено в студените месеци, защото може да доведе до измръзване.
2.Смесването на алкохол с енергийна напитка ще Ви направи по-пияни
Енергийните напитки влияят на усещането ни колко пияни сме всъщност, но нямат директно влияние върху това как ни въздейства алкохола. Въпреки че злоупотребата с алкохол не може да се припише пряко на Ред Бул, по-добре е да избягвате тази комбинация.
3.Ако пиете бира преди твърдия алкохол, ще сте много зле. Ако пиете твърд алкохола и после бира, няма да имате проблеми
По-важно е количеството изпит алкохол, отколкото последователността. Ако изпиете твърде голямо количество от какъвто и да е алкохол прекалено бързо, най-вероятно ще се почувствате зле.
4.Тъмният алкохол винаги е по-здравословен
Тъмната бира и червеното вино като цяло имат повече антиоксиданти от светлата бира и бялото вино. Това означава, че макар да са по-калорични, имат по-голяма хранителна стойност, което ги прави и по-здравословни от светлите варианти. Te съдържат повече антиоксиданти, но също така съдържат и повече токсични химикали, образувани по време на ферментацията, които могат да влошат махмурлука.
5.По-старото вино е по-добро
Зависи от самото вино. Някои трябва да се консумират в рамките на една година от момента, в който са произведени, и няма да станат по-добри с времето. Други пък трябва да престоят в избата няколко години, за да достигнат най-доброто си качество. За нещастие вино, което престоява след предвидената дата, няма да стане по-добро. Дори някои от антиоксидантите в него може да започнат да намаляват.
6.Тъмната бира е по-алкохолна от светлата
Тъмните бири са с по-наситен вкус и с повече въглехидрати и калории. Мнозина смятат, че те са и по-алкохолни. Цветът на бирата не е точен индикатор, тъй като той зависи от зърнената култура, от която е направена. Има тъмни бири, които са с по-малко алкохолно съдържание и въглехидрати от светлите варианти.
7.Бирата е добра напитка за възстановяване след тренировка
Някои изследвания твърдят, че бирата рехидратира спортистите по-добре от водата. Според тях витамините и минералите в нея добавят някои здравословни ефекти, които водата не предоставя. Освен това газираното помага да утолите жаждата си, докато въглехидратите Ви зареждат с енергия. Изследванията реално откриват, че бирата рехидратира атлетите съвсем малко по-добре спрямо водата. Спортните напитки, съдържащи захари, сол и калий, могат да рехидратират тялото по същия начин без страничните ефекти от алкохола. Освен това неговото въздействие върху черния дроб и панкреаса кара кислорода да напусне кръвообращението по-бързо, което пречи на транспортирането на ценни хранителни вещества и ензими в тялото. Това забавя растежа и възстановяването на мускулите, а също така пречи на метаболизирането на въглехидрати за енергия.
8.Повръщането помага да изтрезнеете и предотвратява махмурлука
Усвояването на алкохола от организма започва почти веднага, така че като се освободите от малко количество от него чрез повръщане, няма да е от особено значение. Ако сте стигнали до там, значи най-вероятно в организма Ви вече има достатъчно количество, за да е невъзможно да предотвратите махмурлука.
9.Ако вземете аспирин преди пиене, ще намалите махмурлука
Приемът на обезболяващи преди появата на болка няма как да помогне. Лекарствата ще загубят ефекта си доста преди да настъпи главоболието. Ако вземете аспирин на сутринта след тежка вечер, действително може да облекчи болката. За сметка на това в никакъв случай НЕ взимайте аспирин или ибупрофен докато още пиете. Това може да предизвика проблеми с черния дроб и така в кръвообращението Ви да попадне дори повече алкохол.
10.Ако ядете преди да си легнете, ще намалите махмурлука
Всички сме се отбивали по нощите за дюнер или парче пица. Те обаче няма да Ви направят по-трезвени, нито ще облекчат махмурлука. Докато храната достигне стомаха, консумираният алкохол отдавна ще е усвоен от организма Ви. Мазната храна по никакъв начин няма да помогне на черния дроб да го метаболизира по-бързо. Всъщност комбинацията от алкохол и мазна храна може да предизвика киселини и дори да Ви накара да се чувствате по-зле на сутринта.
11.Светлата бира е по-здравословна
Много хора изпиват по-големи количества, за да компенсират по-ниското съдържание на алкохол. Така накрая те приемат повече калории, отколкото ако се придържат към по-алкохолни напитки. А и не всички светли бири съдържат еднакво количество калории – това зависи от марката.
12. Алкохолът убива мозъчни клетки
Може и да замъгли ума Ви, но алкохолът не унищожава мозъчни клетки. Той поврежда дендритите, които са малки разклонения на нервната клетка (неврон), чрез които тя приема и предава информация. Например, ако докоснете нещо топло, невроните пренасят съобщението за това от нервите към мозъка, който пък изпраща обратно съобщение да преместите ръката си. Увредените дендрити влияят на тези съобщения, което може да доведе до нечленоразделно говорене, неспособност да се движите в права линия и т.н. Тези ефекти обаче не са перманентни. Твърде честата употреба на алкохол обаче може индиректно да доведе до други трайни дефекти, тъй като алкохолизмът често е съпътстван от други вредни за здравето навици, като лошо хранене. Злоупотребата със спиртни напитки в комбинация с лошото хранене може да доведе до проблеми с паметта и координацията.
13. Ще изтрезнеете от кафе и студен душ
Лесно е да си помислите, че тази комбинация ще Ви разсъни и ще намали ефекта от алкохола. В действителност обаче тя се бори със симптомите, но не и с причините за изтощението. Черният дроб може да разгражда по една стандартна напитка на час (това означава 50 мл твърд алкохол, 150 мл вино или 330 мл бира). Кафето или студеният душ може да Ви разсънят, но няма да ускорят процеса на разграждане на алкохола. Времето е единственият лек.
14.Голямо ядене преди пиене на алкохол ще Ви държи трезви
И да, и не. Яденето преди да пиете алкохол може да забави усвояването му, но не може да Ви предпази от това да се напиете. Алкохолът започва да се усвоява още в стомаха, така че ако той е пълен с храна, ще отнеме повече време. Това означава, че ще трябва повече време, за да се почувствате пияни, но няма как да го предотвратите напълно. В даден момент стомахът ще се освободи от вечерята и усвояването на алкохола отново ще се ускори. Да пиете на гладно никога не е добра идея, но и яденето преди това не Ви предпазва напълно.
15. Алкохолът през сламка
Звучи като анекдот, но все още има хора, които упорито вярват, че ако консумират алкохол през сламка, опияняващият му ефект ще се усили. Едната теория гласи, че минавайки през сламката, алкохолът се смесва с въздуха, а наситеният със спирт въздух отива в носовата кухина, откъдето алкохолът се абсорбира по-бързо в кръвния поток. Според други става дума за по-бързото преминаване на напитката от чашата към стомаха, откъдето идва и скоростното „отрязване”. В интерес на истината сламката няма друг ефект, освен че прави пиенето на бира далеч по-малко мъжествено.