Android е най-популярната мобилна операционна система в света. Това практически я прави и най-популярната ОС изобщо, тъй като има най-много инсталации. Платформата има доста предимства, но има и известни проблеми. Например риск от вируси.
Нужна ли ни е антивирусна програма за Android смартфон? Xda-developers търси отговор на този въпрос.
Любопитно: Как да проверим дали iPhone има вируси
Вградени защити
Google полага доста усилия, за да защити Android възможно най-добре, без това да вреди на свободата на платформата . През годините компанията е направила множество подобрения. Едно от тях е
Google Play Protect
Това е вградена антивирусна програма за Android устройства. Тя е факт от Android 8 насам и се развива постоянно. Използва машинно обучение и умни алгоритми, за да анализира в реално време заплахи и да им противодейства. Тя използва информацията от милиардите устройства по света, за да се подобрява постоянно. Play Protect сканира автоматично всички приложения, които потребителите инсталират на телефона си и предупреждава при откриване на проблем. Разбира се, тя не може да гарантира 100% защита, но като цяло има добри резултати.
Месечни ъпдейти
От известно време Google пуска и ежемесечни ъпдейти за Android. Те са насочени само към отстраняване на проблеми със сигурността и допълнителна защита от вируси. Идеята е добра, но страда малко от мудността на производителите, които понякога се забавят с изпращането им до устройствата. Освен това често по-старите модели изобщо не получават тези актуализации и могат да разчитат само на Play Protect.
Нужна ли ни е допълнителна антивирусна програма за Android
Google полага усилия отговорът да бъде отрицателен. Ако използвате само Google Play Store за приложения и имате добра онлайн хигиена, т.е. не посещавате съмнителни сайтове, не теглите прикачени файлове от непознати източници и изпращачи, то наистина няма нужда от допълнителна антивирусна програма.
Ето някои причини, поради които може да е препоръчително да инсталирате такава:
- Телефонът ви е без официалните услуги на Google, например използва модифициран, неофициален Android.
- Инсталирате приложения от източници, различни от Google Play Store.
- Посещавате съмнителни сайтове.
- Нямате доверие на линковете, които посещавате.
- Използвате старо устройство без Google Play Protect.
Ако инсталирате антивирусен софтуер на Android, имайте предвид, че те консумират средно между 3% и 8% от батерията и използват част от ресурсите на телефона. Използвайте програма от доверен източник като AVG, Bitdefender, Kaspersky, Trend Micro.