Технологичната индустрия бе изправена пред сериозни предизвикателства през изминалата година. Разпространението на коронавируса създаде безпрецедентни ограничения в доставките на компоненти. Въпреки отложените премиери на редица смартфони на водещите брандове ситуацията се стабилизира през втората половина на 2020г.
Атрактивният празничен сезон през последното тримесечие стимулира потребителите да бъдат по-активни и създаде добри предпоставки за развитието на пазара на смартфони.
Вече видяхме няколко впечатляващи устройства през годината, сред които Samsung Galaxy S21 серията, както и Xiaomi Mi 11 гамата. Успоредно с това все повече производители изпитват проблеми в доставките на хардуер.
Анализаторите и някои компании дори смята, че недостига на компоненти ще продължи до следващата година. Засегнати са ключови IT сектори, включително и световния пазар на смартфони. Последният доклад на Canalys, обаче създава позитивни очаквания за развитието на мобилната индустрия.
Данните прогнозират двуцифрен ръст от 12% в продажбите на смартфони през 2021г., които ще достигнат до 1.4 млрд., информира GizChina.
Припомняме ви, че през миналата календарна година доставките на смартфони в световен мащаб отчетоха спад от 7%. Причината е COVID-19 пандемията, което предизвика затварянето на редици фабрики и блокиране на доставките. Един от водещите фактори са очакваните добри резултати са 5G смартфони.
Oт Canalys изчисляват, че 37% от всички доставки през първото тримесечие са на устройства с технологията. Настоящите прогнози са цифрата да се увеличи до 43% в края на годината. По този начин на пазара ще се продадат повече от 610 млн. смартфона, които са оптимизирани за 5G мрежи през 2021г.
Конкуренцията между водещите производители ще доведе до поевтиняването на устройствата. Според информацията на Canalys около 32% от всички продадени смартфони, които имат 5G модеми ще струват не повече от $300. Масовото популяризиране на технологията вече започна и ще придобие още по-сериозни измерения в следващите месеци.
В заключение ще отбележим, че търсенето към лаптопи, компютри и работни станции е доста високо и отчита 55% ръст, спрямо 2020г.