Европейският съюз (ЕС) вече одобри рекорден бюджет, с който да стимулира развитието на технологиите сред държавите-членки. Изпълнителните органи на ЕС също така дават приоритет на множество законодателни инициативи, с които да гарантират личната свобода на гражданите. Антитръстовите органи са много активни в желанието си да сложат край на всички опити за нелоялна конкуренция в европейското икономическо пространство.
Финансовите глоби срещу компании от ранга на Google и Facebook са подходящ пример за активността на регулаторите.
Сега разбираме за следващата интересна инициатива на EС, която този път е свързана с въвеждането на дигитален портфейл за потребителите в държавите-членки. Официалното представяне на плана се очаква да стане факт в следващите дни, съобщава Reuters.
Въвеждането на унифициран софтуер от този тип ще осигури безопасен достъп на гражданите до публични и частни услуги в уеб пространството.
Конкретните детайли предвиждат създаването на мобилно приложение, от което гражданите на 27-те държави-членки ще се логват безопасно в сайтовете на локалните правителства и агенции. По този начин извършването на плащания от устройствата, които използваме ще е не само по-лесно, но и по-безопасно. Дигиталният портфейл ще създаде единна виртуална идентичност на всеки потребител.
Разпространението на софтуера ще е безплатно и ще изисква верификация на самоличността с разнообразни смарт методи. Сред тях са сканиране на ретината и удостоверяване със сензор за пръстов отпечатък. Освен публичните услуги ще е възможно да съхраняваме и копия на други важни компоненти като шофьорска книжка и поверителни документи.
Уникалната идентификация на потребителите ще най-полезно, когато пътуваме в чужбина, тъй като ще улесни наемането на автомобил и извършването на резервации, в допълнение към нормалните плащания.