Смартфоните с покрития, които предпазват срещу вода бяха популярен тренд в индустрията преди години. С течение на времето, обаче производителите дадоха приоритет на дизайна и други ключови функционалности. Мобилните устройства започнаха да стават все по-тънки, да имат по-големи камери и безрамкови дисплеи.
Въпреки това Apple и Samsung заложиха на водоустойчиви покрития в модели като iPhone 12 Pro Max и Samsung Galaxy S21 Ultra, които предлагат IP68 протекция.
Други популярни модели с тази функционалност са Google Pixel 5 и OnePlus 9 Pro. По всичко личи, че технологията ще продължи да бъде част от ежедневието на милиони потребители.
Новите флагмани са добър пример как елегантният дизайн със стъклен корпус може да се допълва от защита срещу вода. Съществуват няколко неща, на които трябва да се обърне внимание, когато става въпрос за водоустойчивост на смартфоните. Популярните рейтинги IP67 и IP68 например използва първата цифра за обозначаване на защитата срещу прах, като втората е индикация за степента на протекция срещу прах.
Това означава, че IP68 е по-високо ниво от IP67, когато става въпрос за навлизането на вода в корпуса. Водещите производители обикновено предлагат различна степен на протекция и е добър вариант да проверите спецификацията на вашия смартфон или модела, който искате да си купите. IP68 е най-високата степен на защита срещу прах и вода за смартфони, но дори и тази стойност няма да гарантира проблеми в различни ситуации.
Най-вероятно устройството ще издържи случайно изпускане или краткотраен допир с вода, но плуването и гмуркането в басейни със солена вода могат да създадат сериозни проблеми. Колкото повече време използвате своята джаджа, толкова повече намалява способността на корпуса да се предпазва от външни влияния.
Случайни изпускания или пряк допир с високи температури, и солена вода може да нанесе увреждания на покритията на смартфоните. Малки пукнатини или дупки могат да се превърнат в първата стъпка от навлизането на прах и трайно нарушаване на общата цялост на корпуса.
По този начин водоустойчивостта зависи донякъде и от начина, по който използвате своя смартфон.