Teхнологичните компании се наложи да възприемат различна стратегия и да бъдат по-прозрачни към потребителите за начина, по който съхраняват личните ни данни. Регулаторите на ЕС принудиха Google и Facebook да предоставят повече възможности за контрол над нещата, които споделяме от своите устройства.
Методите за следене на активността не са лимитирани до нещата, които правим в интернет. Google и Apple получават достъп до телеметрични данни за начина, по който използваме смартфоните и взаимодействието ни с инсталираните приложения.
Ново проучване разкрива повече детайли за алгоритмите, с които операционните системи за смартфони споделят информация с компаниите.
Дори слагането на SIM картата е действие, за което софтуера сигнализира Apple и Google. Изключването на екрана също не ви предпазва, тъй като информация се споделя на всеки 4.5 минути. Най-интересното заключение в експеримента на учените от Trinity College е, че Google събира 20 пъти повече данни от устройствата с Android, съпоставено с Apple и iOS екосистемата, съобщава 9to5google.
Резултатите от проучването показват, че автоматична функция синхронизира активността на потребителите в Siri, Safari и iCloud със сървърите на Apple. В същото време Google получават информация от Chrome, YouTube, Google Docs, Safetyhub, Google Messenger, Clock, както и от търсачката.
Веднага след включването 42KВ файл достига до Apple, като при Google тази стойност е 1МВ. Системните процеси работят във фонов режим и няма как да бъдат блокирани от потребителите. Според информацията Android събира на всеки 12 часа около 1.3 терабайта данни само за американските потребители. За същият период с iOS се споделят 5.8GB.
Teзи стойности са подходящ пример колко много Google и Apple разчитат на данните на своите многобройни клиенти.
Oще от Digital: 52% oт приложенията споделят лични данни с трети страни