Виртуалната реалност е обещаваща иновация, която тепърва ще намира по-разнообразни приложения в мобилните устройства. Технологията вече провокира интереса на редица производители и заедно с добавената реалност са два пазарните сегменти, които се развиват най-бързо. Докато очакваме с нетърпение да станат достъпни за масовия потребител разбираме за интересен проект на учени от MIT.
Лабораторни експерименти позволяват създаването на изцяло нов метод с името „Tensor Holography“, който позволява генерирането на холограми в реално време.
За да постигнат впечатляващия триизмерен ефект от MIT прибягват до друга технология, която е изключително популярна и това е изкуствения интелект.
Според данните „Tensor Holography“ предлага по-добра виртуална перспектива, която е базирана на позицията на потребители. По този начин се позволява човешкото око да регулира фокусната дълбочина, като респективно фокусира последователно на преден и заден фон.
Реалистичното 3D съдържание не е единственото предимство на технологията, тъй като е оптимизирана специално за устройства като смартфони и лаптопи, съобщава SlashGear.
Системата с изкуствен интелект премахва някои от най-големите ограничения на холограмните графики, които досега изискваха суперкомпютри и сложни физически симулации. Учените тренират софтуер с машинно обучение, който е базиран на AI алгортими, позволяващи да създаде холограмата за едва няколко секунди.
От MIT смятат, че бъдещи подобрения ще позволят на холограмните техники да намерят приложение във VR и 3D принтирането. Колкото по-развит е AI софтуера, толкова по-бързо е възможно да се генерират подобни 3D модели. Oптимизацията за мобилни устройства и лаптопи също е много важен фактор, който може да ускори навлизането на технологията.
За разлика от VR очилата показването на холограми не натоварва очите и не създава дискомфорт при продължително гледане.