Първият iPhone през 2007 г. предлагаше камера с 2МР. Тогава това беше впечатляващо постижение. Днес смартфоните имат по няколко камери, а резолюциите им са десетки пъти по-големи.
И макар при сензорите да има доста развитие, при обективите сякаш има известен застой. Това може да се промени скоро, съобщава Ars technical.
Компанията Metalenz разработва нова технология, която има потенциал да промени обективите на камерите за смартфони. Използва се нов метод за „оптична метаповърхност“, който позволява замяната на традиционните лещи с плоски. Те имат дори по-добро качество на изображението, по-малки са и дават нови възможности пред производителите.
Какви са обективите сега
В традиционните конфигурации всяка камера има по няколко лещи, които са наложени една над друга. В iPhone 12 Pro например основната камера е със 7 елемента. Zeiss коментира, че при повечето обективи за смартфони лещите обикновено са между 4 и 7. Това осигурява достатъчно качество на изображението, докато използването само на една леща би изкривило изображението.
С използването на повече лещи производителите могат да компенсират тези дефекти, също и да подобряват цветовете. Недостатъкът е, че обективът става по-обемист и съответно се нуждае от повече пространство. Това е и една от причините модерните смартфони да имат издаващи се над корпуса модули на камерите.
Някои компании прибягват до странично разположени лещи чрез метода на перископа. Това осигурява по-голямо оптично увеличение, но изисква все така повече пространство.
Методът на Metalenz
Компанията заменя традиционните пластмасови и стъклени лещи с една. Тя е от стъкло между 1х1мм до 3х3мм. То е направено от наноструктури с дебелина една хилядна от човешкия косъм. Те изкривяват лъчите на светлината и така постигат същия ефект като няколко лещи една върху друга.
Компанията разработва технологията си от няколко години, като от 2017 г. е в стелт режим. Сега излиза на показ, като е основана от физика на Харвард Федерико Капасо и неговия студент Робърт Девлин.
Девлин казва, че наноструктурите на лещата са подредени по специфичен начин, за да изкривяват светлината и съответно да я ускоряват или забавят. Според Metalenz изображението на новите лещи е съизмеримо по качество с това на най-добрите обективи за самартфони в момента. Дизайнът спестява място, осигурява повече светлина за сензора и съответно се получава по-ярко и детайлно изображение и при послаба светлина.
Metalenz казва, че вече има сключени партньорства с двама производители, които могат да произвеждат милиони „чипове“ на ден. Освен това оптиката се прави в същите заводи като лещите за останалите устройства, а това ще улесни логистиката и съответно ще намали цената.
Компанията планира да започне масово производство на лещата си към края на тази година. Първо ще се използва от нов смартфон с 3D сензор, чийто производител остава в тайна засега.
Друга полза на разработката ще е, че може да премахне нуждата от прорез за предните камери и ще улесни внедряването им под дисплея. А вече се обмислят и други ползи от лещата, като използването ѝ за очила с добавена реалност, за медицински уреди и т.н.