Нефтохимик на полуфинал за Купата след страхотен обрат срещу Локо (Пд) (видео снимки)

Шампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) се класира за полуфиналите на турнира за Купата на България по изключително драматичен начин. Момчетата на Николай Желязков направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (30:32, 22:25, 25:22, 25:21, 15:11) като гости на Локомотив (Пловдив) в последния 1/4-финал, игран тази вечер в зала „Сила“.

Така шампионите от Нефтохимик продължават напред към полуфиналите за Купата на България. Останалите отбори, които се класираха за тази фаза, са Монтана, Добруджа 07 (Добрич) и действащият носител на трофея Хебър (Пазарджик).

Първата част на срещата започна с игра на амплитуди от двата тима и размяна на ролите, след което волейболистите на Локомотив започнаха на рискуват сервиса и накрая това им се отплати. Момчетата на Владимир Орлов приключиха гейма след 32:30 след дълга битка и директна точка от начален удар. По сходен сценарий се разви и втория гейм, но пловдивчани се мобилизираха доста по-рано и затвориха гейма след 25:22.

Третата част стартира ударно за шампионите от Нефтохимик, които поведоха с 6:1 и доминацията им продължи през по-голямата част от времето. Положително подейства и появата на Жани Желязков, който с атаките си увеличи преднината на тима си. Локомотив продъжи да се бори, като успя да намали до 22:23, но в крайна сметка Нефтохимик спечели след 25:22. Решителният четвърти гейм тръгна равностойно, след което домакините от Локомотив поеха инициативата. Положението се запази до средата, когато „черно-белите“ не успяха да задържат темпото. Старши треньорът на бургазлии Николай Желязков замени Денис Карягин с Мирослав Градинаров и това се оказа печеливш ход. Шампионите продължиха убедително и вкараха мача в тайбрек след 25:21.

Там Нефтохимик взе добра преднина отначало, но допусна Локо да навакса и да изравни. Шампионите, обаче, хладнокръвно излязоха от ситуацията и не им дадоха повече шансове – 15:11 и 3:2 за Нефтохимик.

Страхотен мач за Нефтохимик изигра капитанът на тима Николай Николов, който заби фантастичните 24 точки (5 блока!, 3 аса и 70% ефективност в атака) за победата. Много силно включване направи и Жани Желязков, който влезе в игра в началото на третия гейм, и добави 15 точки (1 блок и 50% ефективност в атака). Илия Петков пък завърши с 13 точки (1 блок и 71% ефективност в атака) за успеха.

За домакините от Локомотив Венцислав Георгиев (3 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) и Костадин Гаджанов (8 блока!, 1 ас и 76% ефективност в атака) реализира 24 и 22 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за победа.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) – НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (32:30, 25:22, 22:25, 21:25, 11:15)
ЛОКОМОТИВ: Добромир Димитров, Венцислав Георгиев 24, Борислав Чукалов 12, Руслан Шевцов 14, Костадин Гаджанов 22, Мартин Палийски 7 – Мартин Иванов-либеро (Петър Христосков 1, Евгени Григоров)
Старши треньор: ВЛАДИМИР ОРЛОВ
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 3, Денис Карягин 11, Златко Кьосев 6, Валентин Братоев 10, Илия Петков 13, Николай Николов 24 – Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 1, Стефан Георгиев, Жани Желязков 15)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.