Шест грешки, които могат да доведат до пожар в автомобила

Пожарът в кола е извънредно неприятен и крайно нежелан инцидент, който в много случаи може да бъде предотвратен, ако се спазват редица правила. Ще ви разкажем за тях, както и ще се опитаме да изясним какво да се прави и какво да не се прави в случай на пламване на автомобила.

Изтичане на гориво

Това е най-честата причина за пожар. Често течът се проявява в отделението на двигателя поради разхерметизиране на маркучите за гориво.

Като вариант, вибрациите могат да разхлабят закрепването им, например след шофиране по неравен път, като след това може да се появи теч. Освен това теч може да настъпи, ако резервоарът за гориво се е изместил (например след инцидент) и започне да се допира към вътрешната част на корпуса.

Същият сценарий може да бъде провокиран от дефектна капачка на резервоара, запушен горивен филтър, горивна помпа (например изкривяване на уплътнителя) и други.

Добре е, че всички тези проблеми могат да бъдат подушени. Ако се появи характерна миризма на бензин или дизелово гориво, внимателно проверете отделението на двигателя и цялата горивопроводна линия.

Прегряване на преобразувателя

Известно е, че каталитичният преобразувател (част от изпускателната система, предназначена да намали токсичността на отработените газове) е пожаропасна част.

Чести са случаите, когато този елемент, разположен под каросерията, се прегрява по време на продължително повторно обогатяване на сместа, което може да причини например неизправности в цилиндрите или в системата за запалване, както и механични повреди и запушване на преобразувателя поради използването на нискокачествено гориво.

В резултат на това горивото догаря в изпускателния тракт, клетките на неутрализатора се загряват до свръхвисоки температури, което води до тяхното изгаряне. Ако не забележите проблема навреме и  спрете автомобила, например в поле със суха трева, машината бързо ще се запали, след което огънят може да се разпространи към други части.

Експлодиране на акумулатора

Както се знае, при зареждане на акумулатора (в случай на силно презареждане на батерията) или свързване към друг автомобил (за да може да стартира) с помощта на захранващи проводници, акумулаторът може да експлодира. Такъв сценарий е възможен, например, ако свързването от кола към кола се извършва първо с отрицателните проводници.

В тази ситуация е напълно възможно случайно да докоснете положителната клема към метала на моторното отделение или корпуса на двигателя. В резултат на това проводниците ще искрят, а експлозивният газ, натрупващ се под капака на стари акумулатори (поради ниско ниво на електролит), както и замърсяване с масло в двигателното отделение, може да предизвика пожар и взрив, в резултат на което капакът на батерията може да бъде откъснат.

Късо съединение

Често късото съединение се провокира от недопустимите действия на водача, когато вместо изгорял предпазител, поради липса на подобен сменяем предпазител, той поставя друг, по-мощен.

Първо, новият предпазител се инсталира само след като се установи причината за повредата на стария. И второ, при евентуално последващо превишаване на номиналното напрежение с необичаен предпазител, други елементи на веригата ще се нагреят и изгорят – на първо място, намотката на проводниците, която бързо ще подпали съседните части , след което машината може да изгори за броени минути.

Късо съединение може да бъде причинено и от неправилно свързване на проводници (например при нарушаване на полярността), нарушаване на изолацията на проводниците, счупване на контактите в консуматорите на енергия (часовници, фарове, блок за управление на двигателя, различни сензори и др.).

Неправилно свързани устройства

Случва се собственикът на колата да реши да спести пари за инсталиране на музикално устройство, усилвател, аларма или сензори за паркиране и да не отиде при специалист да го извърши.

И някой „майстор“ може, например, да свърже устройството с дебели проводници директно към акумулатора, без да използва предпазители.

В такава самоделна верига може да възникне късо съединение или трайно пренапрежение поради смущения в работата на захранващите устройства. Неправилното или лошото съединяване на проводниците може да загреят проводника до такава температура, че изолацията да се запали.

Опасни предмети в колата

Пожар може да възникне и заради пожароопасни предмети като кибритени клечки, запалки или, да речем, стъкла на очила и дори бутилка вода. В слънчево време те може да провокират пожар в автомобил.

И, разбира се, пушачите трябва да бъдат особено внимателни не само на бензиностанциите, но и когато пушат в кола.

Изхвърлен фас от цигара от автомобил в движение може да влети през отворено задно стъкло и да причини огнен инцидент. Ето защо е добре да се държи пожарогасител директно в салона.

Не забравяйте също, че в случай на пожар в отделението на двигателя, първото нещо, което трябва да направите, е да изключите двигателя. След това не отваряйте напълно капака, за да ограничите достъпа на кислород. 

Харесайте  и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!