Бъдещите смартфони ще могат да се зареждат от слънчеви панели, скрити под дисплея

Технологиите за бързо зареждане се развиват с всяка изминала година. Новите смартфоните предлагат усъвършенствани системи, които съкращават максимално захранването на батериите. Традиционните методи за зареждане имат своите лимитации, което кара учени от цял свят да експериментират с нови технологии.

Соларните панели изглеждат като нетрадиционно решение, но са част от амбициозен проект на Incheon National University.

Учените разработват изцяло нов панел, който обещава възможности, които нямат аналог в индустрията. Достигането на пълна прозрачност на модулите не само подобрява ефективността, но и предлага още една уникална характеристика.

Използването на полупроводници, съдържащи никелов оксид и титаниев оксид позволява панелите да се използват от смартфоните и да се зареждат, докато ги използваме. От една страна устройството ще запази своя заряд, а от друга ще започне да се захранва с нова енергия, когато това е необходимо, съобщавa NextPit.

Концепцията е много атрактивна и обещава да подобри значително възможностите на мобилните устройства, които използваме в ежедневието си.

 

 

Технологичният проблем, с който учените трябва да се справят е как да произведат слънчев панел, който е напълно прозрачен без да се навреди на оптималните му свойства. Приложенията на уникалния панел могат да бъдат разнообразни и разработката ще продължи. Създателите на соларната клетка смятат, че могат да редуцират разходите на производители като я интегрират към прозорци на сгради и автомобили.

Мобилните устройства също могат да се възползват, позволявайки да се зареждат докато се използват. Този метод все още е в начална фаза, тъй като трябва да се подобри максималната мощност. за да се ускори навлизането на пазара. Абсорбирането на светлината и превръщането на лъчите в енергия става, чрез нов екологичен метод.

Комбинацията между титаниев диоксид и никелов оксид прави панелите прозрачни, но също и безвредни за околната среда. Тези съединения се срещат в изобилие, което е другото предимство на проекта. Необходими са още тестове, за да може панелите да заредят изцяло смартфон от 0 до 100%.