Мобилните устройства вече са толкова достъпни, че много хора имат по няколко смартфона, таблета или лаптопа. Независимо дали попадате в тази категория вероятно разполагате с поне една любима джаджа, с която всеки ден комуникирате, откривате информация и се забавлявате онлайн.
Teхнологиите предоставят невероятни възможности, но все още не могат да отстранят напълно проблема с тъчскрийн екраните, които не са достатъчно издръжливи. Няма как сами да не сте изпускали или виждали в интернет видео на хора, които случайно повреждат своите устройства.
Toва е една от най-честите причини да се налага ремонт на смартфоните. Въпреки усилията на компаниите и защитните стъкла Gorilla Glass все още джаджите ни са доста уязвими на подобни щети. Екип от учени на Korea Institute of Science and Technology (KIST) предлагат интересно решение, което ще добави още едно ниво на сигурност към смартфоните.
От MobileWorldLive съобщават за нов метод, който позволява на екраните да се възстановяват при възникване на драскотини върху тяхната повърхност.
След множество лабораторни тестова екипа на KIST успяват да разработят безцветен полимиден дисплей, който предлага същата прозрачност както стъкло. Покритието също така съдържа микрокапсули с ленено масло и силикон. Създателите на новия екран твърдят, че е особено подходящ за устройства с гъвкави дисплеи поради присъщата устойчивост към надраскване.
Тестовете показват достатъчно висока якост за стандартите на потребителската електроника. Във вътрешността на покритието има ленено масло, което изтича и запълва пукнатините. Маслото се втърдява при стайна температура и може да възстанови 95% от щетите за приблизително 20 минути.
Идеята им е вдъхновена от същия начин, по който се нанасят подобни съединения, за да предпазват произведения на изкуството.