Процесорът Apple M1 премина бариерата от 1 милион точки в бенчмарк теста на AnTuTu

Apple поставиха началото на изцяло нова ера в развитието на хардуер за своите компютри и лаптопи. Компанията сложи край на дългогодишното си партньорство и вместо x86-базираните им процесори премина към чипове на ARM. Още през лятото, когато бе показана първото демо на macOS Big Sur разбрахме, че операционната система предлага поддръжка за ARM хардуер.

Това само подсказа на потребителите какво ни очаква от Apple до края на годината.

Преминаването към ARM процесори не е толкова изненадващо, тъй като ще улесни разработчиците, като допринесе за премахването на границата между iOS и macOS. Със сигурност има много потребители, които биха искали да използват приложение за MacBook на своя iPhone.

Дългосрочната цел на Apple също е насочена към превръщането на тази идея в реалност. Tранзицията от хардуер на Intel към ARM е процес, който ще отнеме около две години. Първата важна стъпка вече е направена, тъй като компанията вече представи версии на MacBook с Apple M1 процесора.

 

 

Новата архитектура представлява подобрена версия на Apple A14 Bionic процесора, с който работят iPhone 12 смартфоните. Аpple M1 е произведен с 5-нанометрова технология и разполага с 16 млрд. транзистора, спрямо 11.8 млн. при A14.

Компанията също така се похвали с най-добрата производителост на ват в света с новия си процесор. Резултати от бенчмаркове на AnTutu потвъждават невероятната скорост, която предлага Apple M1, който услява да премине границата от 1 000 000 точки.

Оказва се, че последната версия на MacBook Air с M1 демонстрира сериозни подобрения, спрямо iPad Pro и неговия A12Z чип. От данните разбираме, че CPU стойностите са с 50% по-високи, докато GPU представянето отичта ръст от 45%.

Аpple умишлено са редуцирали оптималната скорост на A14, за да се съобрази натоварването на по-малките батерии и компактни размери на устройставта от iPhone 12 гамата. Добавянето на още две ядра в Apple M1 също допринася новия чип да е 78% по-бърз от A14 и да предлага 2.5 пъти по-висока GPU производителност.