Все още продължаваме да разработваме ефективен медикамент, с който да сложим край на пандемията от коронавирус. Учените от всички водещи институти тестват собствени версии на ваксина, но ще е необходимо още време преди завършения продукт да е достъпен за всички. Някои държави също финансират със средства от бюджета тестовете на различни медикаменти, които могат да бъдат успешни срещу COVID-19.
Нов проект на учени от националната агенция на науките в Австралия (CSIRO) разкриват допълнителни детайли за спецификите на коронавируса.
Вниманието им е привлечено от издръжливостта на SARS-Cov-2 вируса, който причинява инфекцията. Специалистите на CSIRO провеждат серия от тестове в тъмно помещение, тъй като при някои други експерименти UV светлината показа добра резултати убиването на вируса.
Обикновено COVID-19 се пренася между хората, чрез въздуха, но е в състояние да оцелее няколко дни върху различните повърхности. Предходни лабораторни тестове показват, че SARS-Cov-2 остава до 72 часа върху банкноти или стъкло, както и до шест дни върху пластмаса и покрития от неръждаема стомана.
Основното заключение в новото проучване е, че вируса е доста по-издръжлив и е в състояние да оцелее до 27 дни върху гладки повърхности. Неприятното е, че това включва стъкло и респективно сензорните дисплеи на смартфоните. Същата резистентност SARS-Cov-2 демонстрира и при допир с хартия, включително и при съхранение на стайна температура от около 20%.
Вируса очаквано не е толкова издръжлив при подлагане на висока температура, съобщава BBC. Според учените SARS-Cov-2 губи своите инфекциозни качество след 24 часа при 40 градуса по Целзий. Забелязва се също, че вируса се задържа по-дълго на гладки, непорести повърхности, отколкото върху плат, където може да оцелее до две седмици.
Това е поредното проучване, което показва колко внимателни трябва да бъдем към тази ежедневна заплаха.