Екзоланетите са сравнително нова концепция в модерната наука за изследване на галактиките. Този термин обозначава планети, които се намират извън Слънчевата система и респективно орбиитират звезда, различна от Слънцето.
През последните години учените откриха доказателства за над 400 подобни обекта и продължават активно да търсят нови екзопланети. Oткриването на подобни обекти е изключително важно в опита на учените да открият друг свят, който може да има подходящи условия за живот.
Международен екип от астрономи работещи за Washington State University (WSU) локализираха още 24 нови екзопланети с уникални характеристики. Първоначалните изследвания на тези обекти показват, че всеки един от тях има по-голям потенциал да развие собствена система от микроорганизми, в сравнение със Земята.
Данните са събрани по време на Kepler мисията и настоящите изследвания показват, че условията на тези 24 екзопланети са по-подходящи за поддържане на живот в дългосрочен план от нашата планета, съобщава NewAtlas.
Новите екзопланети се намират на разстояние от 1000 светлинни години от Слънцето. Селектирането на тези обекти е плод на внимателни изследвания на химичния състав и структурата им. Така например на Земята има вода и живот, защото е достатъчно голяма, за да бъде геологично активна. Ако размерите бяха с 10% по-големи щеше да има пространство за повече хора.
Увеличение от 1.5 пъти на масата на планетата ни щеше да задържа повече топлина в атмосферата, което е гаранция за по-дълъг живот. Температурата на повърхността също е ключов фактор, който трябва да бъде поддържат в определени параметри. за да има живот. Новите 24 екзопланети по един или друг начин споделят тези характеристики.
Една от планетите притежава нужния размер и маса, нужната топлина и е разположена на оптимално разстояние от своята звезда, за да има собствена биосфера.