Русия защити титлата си на Евроволей U20 (снимки)

Националният отбор на Русия за юноши под 20 години триумфира с титлата на европейското първенство за тази възраст. Волейболистите на Михаил Николаев защитиха титлата си от 2018 г. (в Хага), след като се наложиха над връстниците си от Италия с 3:1 (25:23, 12:25, 26:24, 27:25) на големия финал в Бърно (Чехия).

Така руснаците прекъснаха победната серия на „адзурите“ на тазгодишното първенство, но и взеха реванш за загубата, която претърпяха на световното първенство за юноши до 19 години именно в битката за златото

.

Това е девети европейски трофей за „сборная“ – освен през 2018 г., печели титлата и през 1994, 1998, 2000, 2004, 2006, 2010 и 2014 г. Има и 11 титли по времето на СССР.

Италия от своя страна е вдигала купата три пъти – 1992, 2002 и 2012 г. На финал е още четири пъти – в три от мачовете отстъпва на същия съперник/СССР.

Белгия се окичи с бронза на европейското първенство, след два бързи гейма и трети доста драматичен 3:0 (25:19, 25:15, 29:27) . В него съперникът на „драконите“ Беларус доминираше през повечето време, но фламандците се бориха със зъби и нокти и не позволиха да се случи нещо повече. След 30 минути игра в третата част белгийските волейболисти грабнаха втория си пореден и общо трети медал от същия благороден метал (след 2012 и 2018 г.).

Франция завоюва петото място на шампионата на Стария континент, след като надделя над Нидерландия с 3:2 (25:17, 21:25, 25:21, 18:25, 15:9).

„Петлите“ спечелиха лесно първия гейм, след което „лалетата“ изравниха резултата. Двата отбора си размениха по още един гейм и оставиха тайбрека да определи развоя на мача.

Там французите диктуваха положението и се поздравиха с успех след 15:9 и 3:2, завършвайки пети в Европа.

В двубоя за седмото място Полша срази Германия с 3:0 (25:16, 25:18, 25:20). Топреализатор на срещата беше Бартош Гомулка с 22 точки.