Технологичните иновации предоставят много повече възможности за диагностициране и лечение на редица болести. Сложните медицински апарати и дори невронни мрежи с изкуствен интелект предоставят ключови данни на лекарите, с които ежедневно спасяват милиони животи. В продължение на десетилетие екип от учени на Monash University работят върху революционно устройство за кортикално зрение.
Уникалната машина може един ден да позволи на хора, които не могат да виждат да възстановят зрението, чрез метод, който не е възможен досега.
Самият проект носи името „Cortical Frontiers“ и е свързан с разработването на миниатюрни електронни импланти, които се разполагат върху повърхността на човешки мозък.
Много хора, които са в състояние на клинична слепота имат увредени зрителни нерви, които предотвратяват предаването на сигнали от ретината до „зрителния център“ на мозъка. Иновативната система за бионично зрение Gennaris e създаде да се справи с този проблем. съобщава TechCrunch.
Системата може да премахне редица ограничения, които сега затрудняват лечението на много специфични състояние. Ключовите компоненти включват специална шапка за глава с камера и безжичен предавател, процесор за зрение, 9х9мм. плочки-импланти и софтуер, който в реално време обработва данните. Технологията има голям потенциал и вече стартират първите клинични тестове, което е последната фаза преди да се превърне общодостъпен инструмент за лекарите по цял свят.