години, според ново проучване" data-essbisHoverContainer="">
Сложните процеси довели до създаването на галактиката и на нашата планета са обект на множество научни изследвания. Вероятно сте чували за сблъсъка, който Земята претърпява с друг космически обект преди милиони година.
След като преминават унищожителните явление причинени от директния удар постепенно започва формирането на планетата във вида, в който я познаваме днес. Последните проучвания на учените изчисляват, че всичко това се е случило преди 85 млн. години.
Именно сблъсъка с метеорити, обаче е пряката причина да започнат да възникнат различни форми на живот на Земята. Според данните този метеоритен дъжд е предизвикан от обект с диаметър от 100 километра, който вероятно е съдържал фосфор на повърхността си, с което допринася за промяната на химичния състав на планетата.
Учените изследват повече от 60 кратера на Луната, които също са засегнати от тези процесори в опита си да проследят хронологията на събитията, довели до зараждането на живот на Земята, информира Mirror.co.uk.
Земята е била обсипана с внушителните 50 милиарда килограма отломки, което представлява около 60 пъти повече от отломките, довели до изчезването на динозаврите. Този катаклизъм се е случил между 720 млн. и 635 млн. години, когато вече е започнало формирането на растителност и първите многоклетъчни животни.
Новото проучване е дело на Osaka University, които използват данни от Terrain Camera (TC) на японската космическа агенция, която е на борда на лунния ровър Kaguya. Кратерите изследвани на повърхността на Луната са от същото събитие, което полага основите на живота на нашата планета.
Тънък слой от редкия земен елемент иридий също е открит в отломките, които датират от преди 66 млн. години. Математическата възможност за сблъсък на Земята с астероид е веднъж на 100 млн, години, което горе долу се вписва с описанието на процесите формирали живота на планетата преди 85 млн. години.