Сърцат Септември надделя над тежък опонент и си извоюва място на 1/2-финалите в НАЛБ

Бронзовите медалисти от Купата на НАЛБ за 2018-а Септември показаха що е то отборен дух и изхвърлиха третия поставен Алфа от битката за медалите в Четвърта дивизия с крайното 67:66 (12:17, 15:16, 19:20, 21:13). Младата селекция на треньора Николай Спасов се съвзе от двуцифрен пасив и показа чудесна игра в защита, за да неутрализира опитите на Алфа да се завърне в серията.

Така Септември продължава към полуфиналите след чиста победа с 2-0, тъй като спечели и първия мач срещу опонента си със 75:60, и чака победителя от двойката Бом Бок – Мечките 2019, за да премери сили за място на финала.

Играчите на Алфа не сдадоха водачеството в нито един момент от първите три части игра на паркета в „Овергаз Арена“, като преднината им в средата на третата четвърт достигна 13 точки при 34:47.

Септември свали разликата до 7 преди финалните 10 минути от двубоя, а в тях демонстрира солидни действия в защита и перфектно раздаване на топката в офанзивен план, довело до лесни точки.

Символичните домакини изравниха резултата за пръв път при 57:57 след кош на Александър Стоименов 4:53 минути до края на дуела. Алфа си върна водачеството с кош и фаул на Аммар Хамид за 57:60, но в следващите две минути не успя да преодолее изградената защита на „сините“, които пък отговориха със серия от 7:0, за да поведат с 4 точки – 64:60 с 1:38.
Отново Хамид взе диригентската палка за Алфа, реализирайки нов кош фаул за една точка разлика, но Септември задържа аванса си чрез кошове на Димитър Христов и Ерик Вълчев. Алфа печелеше точки от наказателната линия и отново стопи дефицита си на само един пункт, но не успя да стигне до крайния успех и донесе радост по лицата на момчетата на Спасов – 67:66.
Петима играчи на Септември завършиха с двуцифрен точков актив – Ерик Вълчев (14 борби) и Александър Стоименов (7 борби) нанизаха по 12 точки, Димитър Христов (5 асистенции) и Веселин Колев се отчетоха с по 11, а капитанът Мартин Механджиев добави 10 точки и 7 овладени топки за успеха. За Алфа Ангел Динков отбеляза 16 точки и взе 17 борби, а с по 10 точки останаха Мартин Минковски, Аммар Хамид и капитанът Мариян Фамилиянов.

Вицешампионите на Четвърта дивизия от миналия сезон Енигма Фойерверк постигнаха лесен успех в първата си четвъртфинална среща срещу Кучетата от Младост Б, след като ги надиграха с категоричното 91:61 (22:10, 17:19, 21:13, 31:19). По този начин третият поставен в плейофите отбор на Енигма взима аванс от 1-0 в серията с опонента си. Вторият двубой между двата тима е насрочен за неделя с начален час 18:45.

Преслав Неделчев завърши с „дабъл-дабъл“ 26 точки и 13 борби за победителите. Максим Алексиев му помогна с 20 пункта и 6 овладени топки, със 17 и 12 борби остана Любомир Орешаров, Калоян Йорданов добави 13 точки, а капитанът Радостин Димитров наниза 10 пункта и взе 17 борби. Лидерът на „кучетата“ Христо Милчев отново бе най-резултатен за тима си с 22 точки, капитанът Данаил Симеонов се разписа с 14, а Пламен Бауренски се отчете с 10 точки.