Помните ли как живеехме през 1995 година? DVD плейърът беше най-забавното ново устройство, мобилните телефони бяха обемисти и не правеха почти нищо друго освен да осигуряват разговори, а достъпът до интернет беше ново и бавно преживяване, ограничено до настолните компютри.
За последните 25 години, технологиите се промениха много. За добро или зло, тези технологии споменати от cnet, промениха живота ни през изминалия четвърт век.
Apple iPhone
Apple представи оригиналния iPhone през 2007 година.
Въоръжени с мощни функции и способни да стартират хиляди приложения, тези устройства побраха повече функционалност, отколкото някога бяхме виждали в едно устройство. Днес, 13 години по-късно, повече от 3,5 милиарда души по света използват смартфон, почти половината от населението на Земята.
Wi-Fi
Смартфоните нямаше да са толкова привлекателни устройства без безжичните комуникационни технологии като Wi-Fi. Технологията Wi-Fi е пусната за употреба от потребителите през 1997 година. През годините Wi-Fi връзките ставаха все по-бързи и технологията си проправи път към компютри, мобилни устройства и дори автомобили.
Гласови асистенти
За много потребители сърцето на интелигентния дом е гласовия асистент като Alexa на Amazon, Assistant на Google и Siri на Apple. Повече от 3,25 милиарда устройства разчитащи на технологията са били използвани по целия свят през 2019 г. и се очаква този брой да надхвърли 8 милиарда до 2023 г.
Bitcoin
Bitcoin е цифрова криптовалута. В началото на месец януари 2017 година курсът ѝ беше $1 000 за брой, през декември същата година цената ѝ надхвърли $ 19 000 и след това през първата част на 2018 година отбеляза спад в стойността си с около 50 процента.
Bitcoin е анонимен, вместо да използва имена, данъчни идентификационни номера или номера на социалното осигуряване, bitcoin свързва купувачи и продавачи чрез кодове за криптиране. Компютрите, работещи със специален софтуер (miners) вписват транзакции в огромна цифрова книга, известна, като blockchain.
MP3
MP3 стандартът, който познаваме днес, се появи в средата на 90-те години на миналия век, но първият мобилен MP3 плейър стана достъпен за потребителите през 1998 година, когато южнокорейската компания Saehan пусна MPMan, флаш-базиран плейър, който може да побере около 12 песни.
Популярността на формата изчезна през 1999 година, когато 19-годишният студент Шон Фанинг създаде услугата Napster за споделяне на файлове, позволявайки на потребителите да споделят MP3 файлове помежду си в интернет безплатно.
Тази дейност засегна печалбите на звукозаписната индустрия и изпълнителите заведоха дела, които в крайна сметка свалиха Napster. Форматът обаче спомогна за създаването на пазар за стрийминг услуги като Spotify, Apple Music и много други.
Изкуствен интелект
Изкуственият интелект, симулиращ човешкия интелект в машините, беше тема за научна фантастика. Но през последните десетилетия технологията се въплъти в реалния свят, превръщайки се в една от най-важните технологии на нашето време. В интернет изкуственият интелект се използва за всичко – от разпознаване на реч до филтриране на спам.
Лидерите в индустрията призовават за регулиране на технологията, за да се предотврати потенциалната вреда от инструменти като deepfakes.
Квантови компютри
Компаниите и страните влагат милиарди долари в научноизследователската и развойна дейност в квантовите изчисления. Технологията ще подобри възможностите в много области като химия, корабоплаване, дизайн на материалите, финанси, изкуствения интелект и други.
Миналата година проектиран от Google квантов процесор, наречен Sycamore, изпълни задача за 200 секунди, която, по преценка на Google, ще отнеме 10 000 години на най-бързия суперкомпютър в света.
Honeywell прогнозира, че работата на нейните квантови компютри ще нараства с 10 пъти всяка година, за всяка от следващите пет години, което означава, че те ще бъдат 100 000 пъти по-бързи през 2025 година.
Социални мрежи
Онлайн светът беше съвсем различно място преди две десетилетия. Някои от вас може да си спомнят Friendster – сайтът, който стартира през 2002 година и позволяваше на хората да попълват онлайн профили и да се свързват с хора, които познават в реалния живот. Но две години по-късно Марк Зукърбърг промени всичко, когато пусна своя сайт за студенти, наречен Facebook. Той стана достъпен за широката публика през 2006 година и бързо остави Friendster и MySpace далеч зад себе си. Днес сайтът има 2,37 милиарда потребители – почти една трета от населението на света.
Вижте 6 технологии, които промениха начина, по който пътуваме