Учените откриха защо Луната е изчезнала от небето преди 900 години

Един от най-впечатляващите учени на всички времена е Галилео Галилей, който успява да се превърне в първия човек, разкрил детайли за физическите характеристики на индивидуални обекти в Слънчева система. Неговите разработки ни позволяват да научим, че повърхността на Луната е  осеяна от кратери, докато Слънцето е маркирано от множество слънчеви петна, а Юпитер има собствена мрежа от четири естествени спътника.

Много преди Галилео Галилей да открие първите космически обекти, обикалящи орбитите на обект различен от Слънцето или Земята (януари 1610г.) се случва друго мистериозно събитие, а именно изчезването на Луната от небето през 1100г.

Това е въпрос, който продължава да вълнува и изумява учените. Представете си реакцията на хората от тази епоха, които изведнъж спират да виждат най-видимия обект в небето.

Международно проучване публикувано в Scientific Reports предлага интересни концепции какво може да е причинило „липсата на видимост“ към естествения ни спътник през 1100г. Основната им версия е вулканична активност на нашата планета, съобщава BGR.

 

 

Учените описват конкретната случка като петата вечер на май през 1100г, когато Луната ярко блестяла в нощното небе. Светлината, обаче постепенно започва да избледнява и до края  на същото денонощие изчезва напълно от погледа на смаяните граждани.

Естественият спътник на планетата ни се появява с пълния си блясък ден по-късно и води със себе си ярко сияние от звездите. Според новото проучване този феномен е предизвикан от вулканична активност и навлизане на огромно количество прахови частици атмосфера, които временно скриват от погледа ни Луната. 

Тогава местните хора не са имали достатъчно усъвършенствани уреди и апарати, с които да установят подобна активност. Изследователите откриват пряка зависимост между странния феномен и увеличаване на вулканичната активност през този период. Данните им са от ледени отломки и дървесни пръстени. 

Прогнозите им са, че подобни процеси са били активни в периода между 1108-1113г. Съществуват и доказателства за слаби добиви на реколтата и лошо време, което също е индикация за вулканична пепел на атмосферата и утаяването на подобни частици.