Нова технология превръща пластмасовите отпадъци в компонент за батерии за две минути

Основен приоритет за научните среди, които опитват да подобрят съвременните батерии е разработката на изцяло нови материали.

Голям потенциал има графена, но все още съществуват технологични пречки, които пречат за навлизането на този тип батерии. Специалисти от Purdue University заложиха на още по-креативно решение, което също така е безвредно за околната среда.

Новият им проект използва пластмасови отпадъци, от които извличат ключови компоненти необходими за производството на батерии.

Още по-интересното е, че за да реализират тази идея се използва единствено стандартна микровълнова технология. достъпна в почти всяко домакинство.

Отправната точка на инженерите зад този пробив е рециклируема пластмаса, известна като полиетиленов терефталат (PET).

Най-често това съединение се използва за пластмасови бутилки за вода или други напитки за еднократна употреба. Изборът им не е случаен, тъй като има изобилие от PET базирани отпадъци в световен мащаб.

Сед това учените изобретяват изцяло различен метод за рециклиране на този ключов полимер, който е подходящ за целите на проекта им, включително и създаването на нови синтетични материали.

 

 

Сред тях са химически филтри, въглеродни влакна и други съединения, които имат подобни на бетона свойства и се използват в строителството. Ключовият елемент от проекта им е т.нар. „динатриев терефалтат“, съобщава NewAtlas.

Всъщност тази миниатюрна органична молекула е обект на дългогодишни изследвания, заради впечатляващите си електрохимични характеристики.

Експертите от Purdue University я определят като една от най-добрите алтернативи на анодите в литиево-йонни батерии, които в момента използват смес от графит и мед. Новият метод започва с разлагането на PET до миниатюрни люспи, които се подлагат на микровълново облъчване.

Само за 120 секунди тези люспи се превръщат в динатриев терефалтат с висока честота, потвърдена от допълнителни тестове с рентгенова дифракция и спектроскопия.

Това може да се направи и микровълнова фурна в домовете ни, което е важно предимство на технологията.

Настоящите тестове показват, че анод създаден по този начин може да се приложи успешно към литиево-йонни и натриево-йонни батерии. Тепърва ще бъдат подобрявани възможностите на технологията с нова серия експерименти на учените.