2020 година бележи началото на ново десетилетие. Един от най-добрите начини да гледаме напред е първо да погледнем назад. От Android Authority го правят като ни напомнят за някои от конкурентните мобилни операционни системи на Android. Никоя от тези алтернативни платформи обаче не успя да детронира Android, каквито амбиции първоначално имаха техните създатели.
Въпреки че имаше много други потенциални алтернативи на Android, възникнали през последното десетилетие, тук ще разберете за възхода и падението само на някои от най-добрите и забележителни.
BlackBerry 10
Blackberry 10 (BB10) стартира през 2012 година като приемник на остарялата Blackberry OS (BBOS). Няколко месеца по-късно я видяхме на телефоните BlackBerry Z10 и Q10. Платформата предлагаше интуитивна навигация с жестове и полезния Blackberry Hub, който поставя всички известия, обаждания и съобщения в едно приложение.
През годините, компанията Blackberry (по-рано известна като Research in Motion) пусна още няколо телефона, но в крайна сметка насочи усилията си в друга посока. Последното устройство с BB10 излезе през 2015 годин. Това беше Blackberry Leap. След това започна спад в използването на услугите на компанията – магазина за приложения Blackberry World, сайтът Blackberry Travel и услугата за видеообаждания Playbook.
През 2017 година Blackberry обяви, че BB10 официално е в режим на поддръжка до края на 2019 г. и предаде глобалната марка Blackberry на TCL Communication. Първата вълна телефони с марката Blackberry на TCL започна с Blackberry KeyOne, който разчита на Android, а не на BB10.
Разбира се, това не беше първият телефон на Blackberry работещ с Android, първият беше Blackberry Priv, който излезе през 2015 година.
Въпреки че BB10 и BBOS вече не се поддържат, Blackberry е запазен жив благодарение на телефоните на компанията работещи с Android и със софтуера на Blackberry, включително Blackberry Hub.
Firefox OS
Платформата Firefox OS стартира през 2013 година и беше достъпна само за около две или три години. Mozilla за първи път стартира Firefox OS под името Boot to Gecko (кръстена на уеб двигателя на Firefox – Gecko). По-късно я преименува на Firefox OS, а първите устройства стартираха в Бразилия, Полша, Португалия, Испания и Венецуела.
През 2014 година започнаха да излизат първите устройства с Firefox OS и до края на същата година, Mozilla съобщи, че 14 Firefox OS смартфона са достъпни от 14 оператори в близо 30 държави. Само година по-късно Mozilla обяви, че вече няма да разработва, нито да продава Firefox OS устройства и ще се съсредоточи върху IoT, но и този проект не продължи дълго.
Подобно на Chrome OS на Google, Firefox OS бе фокусирана върху уеб приложенията. Това означава, че разработчиците могат по-лесно да създават приложения, използвайки технологии като JavaScript, HTML5 и CSS.
Тъй като Firefox OS беше разработена като проект с отворен код, по-късно бе разширена до това, което познаваме като KaiOS днес, която е доста успешна мобилна ОС сама по себе си.
webOS
Мобилните начинания на Palm датират още през 2007 година с появата на Palm OS. Две години по-късно Palm обяви webOS за новата мобилна ОС на компанията, която стартира на Palm Pre. Palm пусна още няколко телефона, преди HP да купи компанията през 2010 година. След това вече нищо не се случи.
HP искаше да разработи webOS не само за мобилни устройства, тъй като вярваше, че операционната система може да бъде успешна както на таблети така и на други IoT устройства и да стане прилична алтернатива на Android, но не постигна голям напредък. В крайна сметка HP заряза марката Palm, но преди това пусна HP Veer и HP Pre 3. Компанията също така пусна през 2011 година таблет, наречен HP TouchPad.
HP пусна изходния код на webOS под лиценз с отворен код. По този начин общността би могла да го доразвие. През 2013 година LG закупи webOS от HP за използване в своите интелигентни телевизори. Оттогава той разширява webOS в други IoT устройства, но днес няма официално поддържани webOS мобилни устройства.
Windows 10 Mobile
Този списък няма да е пълен ако не споменем Windows 10 Mobile. Windows 10 Mobile замени Windows Phone. Windows 10 Mobile изглеждаше и функционираше много подобно на предшественика си, но предлагаше по-дълбока интеграция с десктопа. Тогава от Microsoft вярваха, че смартфонът, който може да се превърне в настолен компютър, е бъдещето на мобилните компютри.
За съжаление останалият свят не виждаше същото бъдеще като Microsoft, а Windows Phone и Windows 10 Mobile никога не успяха. Само две години след появата ѝ, Microsoft започна да преустановява разработката на Windows 10 Mobile.
Microsoft обаче не е напълно извън играта на мобилни телефони. Наскоро компанията обяви Surface Duo, сгъваем смартфон с Android. Microsoft все още не е обявила информация за официалното ценообразуване или дата на пускане на устройството.
Вижте най-добрите алтернативи на Android и iOS