„Има някаква разнопосочност. Искат някакво послание да излезе навън, което да не се чуе в България. И отделно има друго послание за България, което да не се чуе отвънка. Едното послание за пред Европа и партньорите ни от Щатите е – ние няма да преговаряме с „Газпром“, а тук – ами има война, няма как да преговаряме, докато има война“.
Това мнение изрази пред БНР Валентин Николов, бивш изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ), председател на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет. Николов коментира заявеното от вицепремиера Асен Василев, че България няма да преговаря за нов договор с „Газпром“.
„Преди 10 дена премиерът Кирил Петков лично каза от Брюксел, че ще иска България да бъде от изключенията, ако се налагат енергийни санкции, припомни Валентин Николов“ и допълни: „Той категорично каза, че това ще е съсипващо за нашата икономика и трябва да влезем в изключенията“.
Според Николов въпросът е дали сме потърсили други алтернативни възможности и имаме ли готов план.
„За 10 дена, от едното твърдение до другото твърдение, не съм видял нито един министър да е излязъл от България и да е отишъл примерно в Азербайджан или някъде другаде, за да осигури такива възможности. Тоест план няма. Веднага се отива на твърдения.
Мика Зайкова: Бясна съм за това решение на кабинет „Петков“, тъпоумие!
Първо, не е ли по-добре да се осигури планът, да се каже колко ще струва на икономиката и обществото всичкото това нещо, въобще ще можем ли да осигурим алтернативни количества газ от други източници, и тогава да обявим, че няма да преговаряме. Защото една позиция, когато си я обявил вече, много трудно можеш да я върнеш назад.
Второ, когато преговаряш с трети страни, не е ли по-добре те да не знаят, че няма да преговаряш с „Газпром“? Можеш да издействаш и по-добри цени“, каза Николов.
„Те в момента говорят за някакви хипотези, хипотези без конкретика“, допълни той.
„С Азербайджан са договорени 1 милиард кубически метра годишно, тръбата има капацитет 5 милиарда кубически метра“, поясни Николов и допълни, че за втечнен газ нямаме подписан договор и нямаме купен капацитет.
„България винаги е била за това Европейският съюз (ЕС) да договаря количества за целия съюз, а не всяка страна поотделно да сключва договор, защото сме малък потребител“, изтъкна още Николов.
„Ползите ще бъдат много по-значими за нас. Ние ще имаме цена, колкото и Германия“, заяви той.