Лига на нациите: България 2:1 САЩ! Следете мача ТУК!

Волейболистите от националния отбор на България ще гонят да запишат първа победа в тазгодишната Лига на нациите.

Момчетата на селекционера Джанлоренцо Бленджини излизат срещу САЩ в третия си мач от турнира в Група 1 от първата седмица на комерсиалната надпревара. Срещата е тази вечер от 20,00 часа българско време в залата в Анталия (Турция) и ще бъде давана на живо по MAX Sport 1.

„Лъвовете“ откриха Лигата с двубой срещу олимпийския шампион Франция, в който бяха равностойни в първите два гейма, но в крайна сметка загубиха с 0:3.

Вчера българските момчета също играха доста добре срещу Канада, но отстъпиха отново с 0:3 гейма.

От друга страна на турнира САЩ са без нито един играч от тези, които ще играят на Олимпиадата в Париж 2024. Американският тим дори не е воден от селекционера си Джон Спероу, а от двама от помощниците му – Анди Рийд и Матю Фюрбрингър. В този си състав американците също записаха две загуби с по 0:3 гейма – от миналогодишния победител в Лигата Полша и от „петлите“.

Така че, сега въпросът е кой от двата тима ще постигне първата си победа в тазгодишното издание на Лигата на нациите.

България поведе с 2:0 в началото на двубоя след две технични атаки на Димитър Димитров. Нова атака на Димитър Димитров и 3:0. Ас на Симеон Николов и 4:0. Георги Татаров вдигна към Аспарух Аспарухов и 5:1 за България. Тройна българска блокада направи резултата 6:2. Алекс Грозданов атакува мощно в центъра за 9:3. Анди Рийд взе прекъсване за САЩ. Блокада на Георги Татаров и 14:9. Джейк Хейнс би сервис в аут – 15:10. При 15:12, Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Георги Татаров атакува технично за 16:13. Ас на Димитър Димитров – 17:13. Нова технична атака на Георги Татаров – 18:13. Анди Рийд взе второ прекъсване за САЩ в първата част. Троен български блок спря атака на Джордан Юърт – 20:16. Аспарух Аспарухов атакува мощно от зона 4 за 21:17. Нова отлична атака на Аспарух Аспарухов по диагонала от зона 4 – 22:18. Отлична комбинация Симеон Николов – Илия Петков – 23:19. Димитър Димитров атакува по диагонала от зона 2 и изведе националите до геймбол – 24:21. Блокада на Алекс Грозданов и България спечели първата част с 25:21.

Ас на Аспарух Аспарухов даде преднина на България от 3:1 в началото на втората част. Илия Петков атакува в центъра за 4:2. Алекс Грозданов заби единична блокада за 5:2. Георги Татаров атакува технично над блокадата за 6:5. Пайп на Георги Татаров и 8:6. Алекс Грозданов атакува в центъра за 9:8. Димитър Димитров атакува без блокада за 11:9. Илия Петков и Георги Татаров спряха с блокада атака на Джейк Хейнс – 13:10. Ас на Аспарух Аспарухов и 14:10. Анди Рийд взе прекъсване за САЩ. Ийтън Чемплин атакува в аут и 15:10. Перфектно посрещане на Аспарух Аспарухов даде възможност на Димитър Димитров да атакува мощно от зона 2 за 17:13. Блокаут на Дмитър Димитров и 18:13. Анди Рийд взе второ прекъсване за САЩ във втората част. Георги Татаров атакува технично и България поведе с 19:14. Джордан Юърт атакува в аут – 20:14. Изключително технично отиграване в атака на Аспарух Аспарухов – 21:15. Бърза комбинация Симеон Николов – Илия Петков и 22:16. Аспарух Аспарухов атакува безкомпромисно в атака за 23:18. Мощна атака на Димитър Димитров по диагонала от зона 2 и националите стигнаха до геймбол при 24:19. Матю Найг сгреши началния удар и България спечели втория гейм с 25:20.

Симеон Николов атакува изненадващо и България поведе с 1:0 в началото на третата част. Аспарух Аспарухов атакува мощно за 2:1. Георги Татаров игра технично с блокадата за 3:2. Георги Татаров атакува успешно за 4:3. Георги Татаров атакува технично за 5:6. Ас на Георги Татаров и равенство при 6:6. Симеон Николов пусна технично за 8:6. Димитър Димитров атакува безкомпромисно по блокадата за 9:7. Ас на Джейк Хейнс и американците поведоха с 12:10. При 17:20, Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Джейк Хейнс атакува по правата и САЩ поведе с 22:18. Грешка на българските волейболисти изведе американците до геймбол при 24:20. Блокада на Алекс Грозданов – 21:24. Георги Татаров би сервис в мрежата и САЩ спечели третата част с 25:21.

БЪЛГАРИЯ – САЩ 2:1 (25:21, 25:20, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов, Димитър Димитров, Георги Татаров, Аспарух Аспарухов, Алекс Грозданов, Илия Петков – Мартин Божилов-либеро (Самуил Вълчинов, Владимир Гърков)
Старши треньор: ДЖАНЛОРЕНЦО БЛЕНДЖИНИ
САЩ: Джошуа Туанига, Джак Хейнс, Джордан Юърт, Коуди Кесъл, Майкъл Маршман, Матю Найг – Кайл Д’Агостино-либеро (Куин Айзъксън, Габи Гарсия, Ийтън Чемплин, Патрик Гасман, Брет Уайдман)
Треньор: АНДИ РИЙД.