Със зимата се увеличиха и респираторните заболявания, характерни за сезона. Хайде да няма превземане, преди пет и седем години бе същото. Около 25% от материалите са положителни. Грип Б е по-малко от процент и половина.
Ако човек е изкарал грипа А, не може да хване грип Б. Поне до края на сезона няма да го повтаряш.
Това каза проф. Тодор Кантарджиев в ефира на Нова тв.
Лошото е, че особено първия месец имунитета ти е много слаб, възрастните хора и децата трябва да са с по-ограничени контакти, добави той.
„В момента върлува респираторния синцитиален вирус. Той прави при децата една много неприятна кашлица, която не минава за една или две седмици. Има го и при възрастните. За най-взърастните респираторния вирус е много опасен, колкото грипа“, каза още експертът.
В момента обаче, по думите му, настъпва най-много грипа. Тази седмица той е шест пъти повече от коронавируса. Всички са болни от грип А, тоест на сто болни, само един и половина е болен от грип Б.
„Още октомври месец казах, че пика ще е края на януари или началото на февруари,. Преди месец казах, че ще началото на февруари. Малко се забави идването на зимата“, припомни той.
По думите му ваксините са били много хубаво поставени тази година. Имаме най-много ваксини за година през последните 10 години. Това е благодарение на една програма на МЗ, хората над 65 години я получават безплатно.
Що се отнася до това, че някои хора са изкарали грипа много тежко, Кантарджиев обясни, че с ваксината два пъти по-малко е вероятно да стане тежко заболяването. Това е така, защото грипът не е еднороден.
„Друго какво може да направим в традициите на българската национална кухня. Киселото зеле преди 150 години е бил единственият източник на витамин С за българския народ. Алкохола в малки количества е много полезен, но в толкова малки, че българските мъже ще ме критикуват.
Трушиите са много полезни, киселото мляко и, може би, българските колбаси. Да, фактически луканката и суджука са стабилизирани с лактобацили, с тяхната ферментация ги прави трайни.
А пък лактобацилите са много полезни за храносмилателна тракт и отделят вещества, които са много полезни за нашата имунна система“, посъветва шеговито Кантарджиев.
Ще има ли грипна епидемия?
„Преди 5-6 години въведохме практиката на заболяемост, не заболеваемост, тоест здравните власти на областта да решават. Защото е много различни за различните области. Имаме една система, която сравнява за всяка една област от десет години какви са нивата. Ако има някакво различие, това е сигнал да се въведат мерки. Тази година мерките са много интересни – няма да има ваксинация на деца и женски консултации. Децата ще ходят на училище. Тогава какво тръбиш за епидемия“, каза той.
„Има обаче натиск от богати родители, организирали зимни воаяжи до глетчери в Австрия. Първите случаи на коронавирус бяха от Австрийските Алпи, заможни люде се върнаха в нашата страна и кихаха и кашляха на воля. След като започна епидемията в Италия, последва рязко поевтиняване на туристическите пакети. Преди 4 години морбили бе внесена от туристи от Северна Македония“, припомни той.
Експертът по зарази и болести припомни, че от месец и половина предупреждава за морбили, което може да дойде от Румъния.
„Всички работодатели трябва да ваксинират персонала си във връзка с морбилите от Румъния. За морбилите е най-важно да се навакса изоставането във ваксинацията на децата“, подчерта той.
Кантарджиев коментира и антиваксърите у нас
„Те приказват от много време, в нашата страна бяха половин процент, сега покрай коронавируса се активизираха и са между 5 и 10% . Това е много опасно, защото по-малко от 95% ли е ваксинационното покритие ще има взрив на морбили. То е най-заразното, като магарешката кашлица, при морбилито един заразява 21 неваксинирани.
Морбилито при децата не протича тежко, но е опасно. Но могат да настъпят усложенения, бавен енцефалит, възпаление на мозъка. Виждал съм ужасни случаи – момиче красиво , ослепяло напълно. 12-месечните трябва да се пазят най-много. Ако те изкарат морбили, след години може да има страшни усложнения“, предупреди той.
„Оптимист съм, ще става още по-зле що се отнася с морбилито“, добави той.
Професорът каза и дали възнамерява да влиза в политиката.
„Не, времето, когато ми предлагаха и то много добронамерено, отмина. Както едно време преди 40 години викаха: Чувствата ли сили в себе си?“. Те ти казваха: Чакай ние ще ти помагаме. Не съм за политика. Аз съм си лекар“, призна той.
Коронавируса е шест пъти по-малко и с всяка седмица намалява, но ще започне да се увеличава след края на грипа, тоест в началото на пролетта.
„Грипа започва от пълно здраве и в рамките на два часа си разбит, болки по мускули и стави, дразнене от светлина“, каза Кантарджиев, говорейки за какви симптоми трябва да наблюдават хората.