Ето кога ще е Великден от 2023 до 2030 година ТАИ

Кога е Великден? На коя дата се пада Възкресение Христово? Как почиваме по великденските празници? Това са обичайните въпроси, които всеки си задава, защото празникът е подвижен.

Според календара на православната църква той се пада през Април или началото на Май. Дните от Велики петък до Велики понеделник са официални празници т.е. те са неработни и неучебни дни в България.

Кога е Великден през 2023?
Според календара с почивни дни през 2023 Великден се пада на 16 април 2023. Тогава великденските празници започват от 14 април (петък) и приключват на 17 април (понеделник).

Великден всяка година е на различна дата. Той е неделята на Страстната седмица, която е понеделник до неделя след първото пролетно пълнолуние. Спрямо Великден се определят и редица празници, които не са с фиксирани дати от православната църква.

Също така вижте кои имена празнуват имен ден на Великден. Също така може да изберете и използвате едно от нашите пожелания за Великден!

Представяме ти 200 лв. Бонус за Спортна efbet.com
 

Кога се обикаля Църквата?
В полунощ на Велика събота църквата се обикаля три пъти за здраве със свещ в ръка. Църквата може и да се обикаля също и на Разпети петък в полунощ.

Кога се боядисват Яйцата?
Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или през Велика събота преди празника. Първото яйце трябва да бъде червено и с него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се заменя с миналогодишното, което досега е стояло в къщата, за да носи здраве, радост и щастие.

Как се изчислява Великден?
Великден съвпада в 50% от случаите при Западната и Източната църква, като в останалите случаи католиците празнуват по-рано.

Принципът на определяне на датата е определен на Първия вселенски събор през 325 година. Там е прието, че християните ще празнуват на неделята след първото пълнолуние на пролетното равноденствие, което е фиксирано на 21 март.

Католически Великден
Основната причина за разминаването между двете църкви е, че православната определя датата за празнуване на Великден според Юлианския календар, а католическата използва Григорианския.

Що се отнася до Пасхата, православната църква има едно правило спрямо нея. В случай, че датите на Великден и Пасхата съвпадат, то тогава православната църква го отлага с 1 седмица.

Датите на католическия Великден ден са: