Гърция отново повали Турция, този път пред рекордна публика в Истанбул

Националният отбор на Гърция записа втора последователна победа над Турция в група “B” на квалификациите за Световното първенство по баскетбол през 2023-а. Селекцията на Сотирис Манолопулос надделя със 76:67 (17:15, 19:18, 26:13, 14:21) пред рекордните за мач от зона Европа 14,500 зрители в зала “Синан Ердем Доум” в Истанбул.

По този начин “елините” поемат пълен контрол над групата, излизайки начело с баланс от 3 победи и 1 загуба.

Турция се намира на второто място с 1-3, докато Беларус и Великобритания са трети и четвърти с по 1-1, след като двата им мача бяха отложени заради войната в Украйна.

Турция и Гърция изиграха равностойно първо полувреме, като двата тима се оттеглиха на голямата почивка при резултат 36:33 в полза на гостите. “Елините” покачиха оборотите в третата четвърт, след като завършиха периода със серия 21:5, за да излязат напред при 62:46 преди началото на последната част. Турците отвърнаха с вихрено начало на периода, включващо в себе си 14 безответни точки, преди Костас Папаниколау и Димитриос Аграванис да върнат спокойствието в своите редици и да помогнат на Гърция да удържи аванса си до самия край.

Баскетбол

Аграванис завърши с дабъл-дабъл от 22 точки и 11 борби за Гърция. Йоргос Папаянис добави още 21 точки и 9 овладени топки, а Димитрис Мораитис се отчете с 10 точки. Костас Слукас прибави 9 точки и 9 асистенции от пейката.

За Турция най-резултатен бе Шейн Ларкин с 16 точки и 6 асистенции. Мелих Махмутоглу отбеляза още 15 точки, Метеджан Бирсен вкара 12 и взе 13 борби, а Буграхан Тунджер добави 10 точки.