за справяне с хардуерната криза" data-essbisHoverContainer="">
EC oбявиха официално специален план, с който ще се опитат да се противопоставят на продължаващата криза с недостига на компоненти. Технологичната индустрия е засегната от подобни проблеми вече няколко тримесечие и едва ли ще се намери решение поне в краткосрочен план. Европейското семейство от държави има амбициозни планове да се намали зависимостта от азиатските производители на полупроводници.
Именно заради това вече е одобрено финансиране в размер на €43 млрд., за да се подпомогне локалния бизнес и да се позволи на ЕС да стане по-влиятелен фактор в производството на хардуер в световен мащаб. Специален приоритет в бъдещите проекти свързани с плана ще е подпомагане на научните изследвания, модернизиране на производството и въвеждане на законодателни промени.
Всички тези мерки ще стимулират повече доставки на полупроводници сред държавите-членки. ЕС също така очакват да се подобри взаимодействието и комуникацията между отделните производствени сектори.
Президентът на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен сподели, че „чиповете са в центъра на глобалната технологична надпревара“ и също така са в основата на модерните икономики. Последствията от разпространението на коронавируса върху индустрията, обаче са доста по-сериозни от първоначалните очаквания, което доведе до спирането на цели производствени линии. Така въпреки увеличеното търсене компаниите не могат да отговорят подобаващо.
Финансирането от €46 млрд. предстои да бъде одобрено на парламентарни заседания на ЕС, както и от отделните държави-членки, съобщава TheGuardian. В дългосрочен план European Chips Act ще гарантира, че европейските държави няма да бъдат изцяло зависими от азиатско производство, предвиждайки серия от мерки за стимулиране на пазара на полупроводници на континента.
Инвестицията е част от амбициозният план на ЕС да възстановят икономиката след развитието на пандемията и всички ограничения в социалния живот.